Избягай от скуката и се забавлявай с нас!
KRUSHOO блог

Не ги заборавај убавите денови

Кога си уморен, се соочуваш со својата околина и не знаш веќе што да правиш, кога ќе осетиш дека си смртно несреќен/а, сети се на убавите денови кога си се смеел/а, танцувал/а кога спрема секого си бил/а срдечен и безгрижен како дете - Не ги заборавај убавите денови!

Кога небото ќе се смрачи и ќе се скрие секој траг од светлината, кога твоето срце е потполно нерасположено, можеби и полно со горчина, кога ти се чини дека се скршени сите твои надежи во нова радост и среќа, побарај ги тогаш убавите денови во твоето сеќавање. Деновите кога се’ било добро, кога на небото немало ниту облачиња, кога крај тебе си имал некого и кога крај него си се чувствувал/а како да си дома, кога тој некој те воодушевувал, па после и те разочарал, можеби и излажал. Сепак, ...не ги заборавај убавите денови!

...зашто ако ги заборавиш, тие никогаш нема да се вратат!

Исполни ја главата со радосни мисли, срцето со помирливост, добрина, радост, љубов, а устата со насмевка - и се’ ќе биде добро. 
интересен
позитивен рейтинг: 1  |  негативен рейтинг: 0

Напиши коментар:

 

Форум Силистра | Гледай СЕИР!
Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!